Fitoterapi bilimsel olarak tıbbi kabul edilen bitkiler ile yapılan tedavi şeklidir.  Tüm tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılan bütünsel tedavi komponentinin önemli bir parçasıdır. Sadece hastalığın ortaya çıktıktan sonra ki tedavisinde değil hastalıklardan korunmada yani koruyucu hekimlik alanında da önemli bir kozdur.

Farmosötik formda hazırlanan bitkiler yani fitofarmasötikler son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Dünya da giderek yaşlanan ve hastalanan nüfus oranının artması koruyucu hekimliğin tekrar popüler olmasına neden olmuştur. Geleneksel olarak da yüzyıllardır kullanılan ve toplumların etnografık özelliklerine göre çeşitlilik kazanan bitkisel tedaviler yan etkisiz tedavi yöntemleri olarak bilinir. Hekim kontrolünde ihtiyaca ve endikasyona göre kullanıldığında yan etkisinin göz ardı edileceğini söylemek daha doğru olabilir.

   Hipokrat tarafından dile getirilen bütün hastalıklar bağırsakta başlar ve bağırsak hasta ise vücut hastadır sözü, Osmanlı saraylarında en yüksek maaşları aşçıların alması bize beslenmenin, doğru ve sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.  Gıdanın veya bitkilerin şifa kaynağı olduğu bilinci yüzyıllardır inanışlarımızda mevcuttur. Ancak son yüzyılda tahribata uğrayan gıda üretim şartları nedeniyle yediklerimiz ilacımız olmaktan çıkıp bizleri hasta eden birinci suçlu konumuna gelmiştir.  Doğal olmayan üretim ve saklama koşulları gıda görünümünde olan ama kimyasal bileşiklerden oluşan bir çok maddeyi bizlere hala etnik, kutsal ve kültürel besin olarak tanıtan endüstrilerin bu açıdan bakış açısını değiştirmesi elzem gibi durmaktadır. Buğdayın rızık, nimet gibi kodlandığı bir ülke de elbette müebbet ilaç mahkumu olmanın en kolay yolunun tahıl tüketmek olduğu gerçeğini dillendirmek karşılık bulmamaktadır.

   Hekimlerin bitkisel tedaviler konusunda karşıt duran direncinin son yıllarda yumuşaması bitkisel ve diğer tamamlayıcı tıp uygulamalarının önünü açmıştır. Elbette klasik ilaç tedavilerinin faydası sorgulanır duruma gelmesinin burada etkisi vardır. Daha bütünsel ve kök nedenlere bakmayı amaç edinen bir sağlık profesyoneli için bitkisel tedaviler çok değerli yol arkadaşlarıdır. Bu bölümde sizlere bitkisel tedaviler hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca hangi hastalıklarda hangi bitkisel ürünler önerilir ve bunların hazırlanma şartları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.